Beton to mieszanina cementu, kruszywa, wody oraz różnych domieszek, przyspieszających lub opóźniających jego wiązanie. Reakcje chemiczne zachodzące po połączeniu spoiwa cementowego z wodą powodują wiązanie betonu i powstanie trwałego produktu. Poznaj skuteczny sposób na opóźnienie wiązania betonu, którym jest kwas cytrynowy.
Czym jest beton?
Beton to jeden z najpowszechniejszych materiałów budowlanych we współczesnym budownictwie. Mieszankę betonową otrzymuje się poprzez połączenie kilku istotnych składników:
- spoiwa w postaci cementu,
- kruszywa (gruboziarniste - żwir, oraz drobnoziarniste- piasek),
- wody,
- dodatków,
- domieszek.
Wybór spoiwa cementowego uzależniony jest od klasy projektowanego betonu – im wyższa klasa, tym wykorzystany do produkcji betonu cement jest lepszej jakości. Ważne, aby woda stosowana do produkcji tego materiału nie była morska, mineralna oraz zanieczyszczona, ponieważ może to wpływać na późniejsze pogorszenie jego parametrów wytrzymałościowych. Do mieszanki betonowej stosowane są również różne dodatki oraz domieszki, które poprawiają właściwości mieszanki. Mogą one opóźnić lub przyspieszyć wiązanie, zwiększyć mrozoodporność oraz wodoszczelność.
Opóźnianie wiązania betonu
Beton towarowy, stosowany powszechnie we współczesnym budownictwie, produkowany jest w profesjonalnych betoniarniach. Wraz z rozwojem powstawania procesu technologii betonu, opóźnianie wiązania jego mieszanki zyskało na znaczeniu. Związane jest to bezpośrednio z miejscem wytwarzania składników zawartych w tym materiale budowlanym. Czas od momentu zmieszania składników do wbudowania mieszanki stawał się coraz dłuższy. Osiągnięto to dzięki zastosowaniu różnorodnych dodatków i domieszek, jak na przykład: kwas cytrynowy.
Stosuje się go najczęściej w sytuacjach, gdy:
- mieszanka transportowana jest na duże odległości,
- betonowanie prowadzone jest w wysokiej temperaturze (głównie latem),
- konieczne jest ciągłe betonowanie masywnych konstrukcji,
- niezbędne jest pompowanie mieszanki,
- w przypadku betonu architektonicznego, gdy dłuższy czas wiązania pozwala na uzyskanie pożądanej powierzchni.
Domieszki do betonu
Dodanie domieszek do mieszanki betonowej pozwala na odpowiednie wydłużenie czasu pojawienia się reakcji chemicznych oraz fizycznych odpowiedzialnych za proces wiązania cementu. Domieszka to materiał wykorzystywany podczas produkcji materiału budowlanego, którego ilość nie przekracza 5% masy cementu w betonie. Dzięki domieszkom możliwe jest modyfikowanie właściwości mieszanki oraz wydłużenie czasu jej przechodzenia ze stanu plastycznego w sztywny.
Kwas cytrynowy
Kwas cytrynowy to związek chemiczny organiczny z grupy hydroksykwasów karboksylowych. Jest bezpieczny dla człowieka, jednak podczas bezpośredniego kontaktu z oczami możesz spowodować ich uszkodzenie. W budownictwie stosowany jest jako jeden ze składników opóźniających wiązanie betonu. Kwas cytrynowy pozwala nie tylko na wydłużenie czasu pojawienia się reakcji fizycznych betonu, ale również wpływa na kontrole oraz zmniejszenie efektu samo nagrzania. Proces ten jest bardzo istotny podczas wykonywania masywnych konstrukcji takich jak płyty betonowe czy duże elementy mostów, wiaduktów, tam oraz budynków mieszkalnych.
Opóźnienie wiązania materiału budowlanego ma również inne zalety. Wpływa na tworzenie prawidłowej mikrostruktury betonu oraz w dłuższym okresie czasu umożliwia osiągnięcie jego lepszej wytrzymałości niż w przypadku nie zastosowania domieszki kwasu cytrynowego.
Opóźnienie wiązania materiału budowlanego ma również inne zalety. Wpływa na tworzenie prawidłowej mikrostruktury betonu oraz w dłuższym okresie czasu umożliwia osiągnięcie jego lepszej wytrzymałości niż w przypadku nie zastosowania domieszki kwasu cytrynowego.