Co to jest parafina?

Parafina to pochodna ropy naftowej, substancja ta nie ulega rozpuszczeniu w wodzie. Z chemicznego punktu widzenia jest ona mieszaniną stałych alkanów, gdzie w jednej cząsteczce występuje 15 lub więcej atomów węgla. Jest substancją wydzielającą się z pewnej części mieszanin ropy naftowej, smół wytlewnych węgla brunatnego. Jest też substancją ulegającą topnieniu, która wyróżnia się zdolnością utrzymywania ciepła.

Rodzaje parafiny:
 
  • Ciekła: o postaci płynnej, pozbawionej zapachu i koloru.
  • Miękka: o postaci ulegającej topnieniu w temperaturze 45-50 °C i białym kolorze.
  • Twarda: o postaci ulegającej topnieniu w temperaturze 60 °C i białym kolorze, która jest dostępna w naszej stałej ofercie.

Kolejny podział to parafiny o stopniu zaolejenie i ich prawidłowe zastosowanie w świecach:
  • dla świec odlewanych w formach – to parafiny twarde, które podczas użytkowania i palenia miała stałą formę i utrzymają ją aż do całkowitego wypalenia. Takie świece wykonane z parafin najwyższej klasy określane są jako ekskluzywne. Zaolejenie do 0,7%
  • dla świec zalewanych w naczyniu – parafiny o średnim stopniu twardości, świeca będzie zabezpieczona ściankami naczynia. Można użyć ich również do form ale musimy mieć na uwadze, że nie będą tak trwałe. Zaolejenie do 1%
  • dla świec „zewnętrznych” i zniczy – parafiny do zalewania w naczyniach, nie wskazane jest palenie ich w pomieszczeniach. Można wykonać z niej również świece z formy ale musimy liczyć się z faktem, iż będzie się deformowała podczas użytkowania. Bezwzględnie jednak nie powinno palić się ich w pomieszczeniu ze względu na emisję wypalanych substancji.

Jakie świece można zrobić z parafiny?

Z parafiny możemy wykonać świece wykorzystując do tego celu różne metody:
  • świece maczane - wykonuje się przez wielokrotne moczenie bawełnianego sznurka w naczyniu z parafiną. Naczynie musi być takiej wielkości jaka ma być nasza świeca. Zużywa się do tego dużo parafiny ale w ten sposób możemy wykonać świecę tradycyjną metodą.
  • świece zalewane - potrzebujemy do tego naczynia szklanego najlepiej przezroczystego aby było widać nasze kompozycje kolorystyczne lub wtopione. Wykonuje się je poprzez zalewanie naczynia roztopioną parafiną i pozostawienie jej do zastygnięcia. Bardzo prosta i szybka w wykonaniu.
  • świece z formy - to świece gdzie potrzebujemy foremki aby nadać naszej świecy żądany kształt. Najpopularniejszy sposób wykonywania świec.

Zastosowanie:

Parafina o temperaturze topnienia 56/58 jest surowcem, który ze względu na swoje cenne właściwości jest szeroko stosowany w różnych branżach:
  • Produkcja świec: Parafina tej temperatury topnienia jest często stosowana do produkcji świec. Jest idealna do tworzenia świec, które łatwo się zapalają, palą się równomiernie i długo utrzymują płomień.
  • Produkcja podpałek: Spore ilości naszej parafiny są dostarczane do producentów podpałek. Jej właściwości zapewniają skuteczne i niezawodne podpalanie.
  • Kosmetyki i farmaceutyka: Parafina jest również wykorzystywana w produkcji past nabłyszczających, produktów kosmetycznych i środków farmaceutycznych. Może być stosowana jako składnik w różnych kremach, balsamach i maściach.
  • Zastosowania lecznicze i kosmetyczne: Parafina może być wykorzystywana w celach leczniczych, np. w terapii parafinowej, która pomaga w złagodzeniu bólu mięśni i stawów. Może również być stosowana w zabiegach kosmetycznych na dłonie i ciało, aby nawilżyć skórę i zapewnić jej gładkość.

Oferujemy parafiny zróżnicowane pod względem właściwości fizycznych – w szczególności temperatury krzepnięcia, a zawartość oleju nie przekracza 0,5 %. Na stałe w ofercie mamy parafinę o temperaturze krzepnięcia 56-58 °C, pakowaną w 25 kg kartony. W każdym kartonie jest pięć tafli o wymiarach 49x28x4 cm. Nasza parafina posiada REACH. Gwarantujemy wysoką jakość, a ciągła dostępność surowca pozwala zaspokoić indywidualne potrzeby klientów. Dostarczamy parafinę do największych producentów świec w Polsce, zapewniamy powtarzalną jakość surowca.
GRUPA KONIMPEXKonimpex Fermintrade Merinvest Konimpex Invest